Publikováno Napsat komentář

10 způsobů, jak můžete pomoci útulkům

Útulky se s láskou starají o potřebná zvířata, ale není to snadné. Rádi byste nějakému útulku pomohli, ale tak nějak nevíte, jak na to? Sepsala jsme pro vás deset způsobů, které vás navedou na tu správnou cestu. Každá pomoc je vítaná a možností, jak pomoci, je spousta.

1. Adopce zvířete

Co si budeme povídat, pokud poskytnete nový domov zvířeti z útulku, je to pomoc největší. Sobě pomůžete ke skvělému společníkovi, zvířátku pomůžete k vlastnímu domovu a útulku pomůžete uvolnit místo pro další potřebná zvířata.

Berte ale taky ohled na to, že zvíře je závazek. Proto dobře zvažte, jestli je tahle volba skutečně pro vás. Mít doma mazlíčka je fajn, ale pokud mu nedokážete dát dobrý domov, budete se trápit vy i váš společník.

2. Adopce na dálku

Najdou se zvířata, která z nějakého důvodu nemohou jít do nového domova. Mají třeba trauma z minulosti a je pro ně velký problém si v novém prostředí zvyknout. Nebo jsou nemocná a bude trvat delší dobu, než se vyléčí nebo stabilizují.

Mnoho útulků takové jedince nabízí k adopci na dálku, kdy každý měsíc přispíváte útulku určitou částkou na jeho péči. Některé útulky mají pevnou částku, některé to nechají na vás. Kontaktujte útulek, domluvte se s nimi na adopci určitého zvířete, zadejte trvalý příkaz v bance a máte hotovo.

3. Finanční příspěvek

Útulky prakticky neustále bojují s nedostatkem financí. Pokud byste rádi pomohli nějak jednoduše a rychle, tohle je nejlepší způsob. Vyberte si útulek (třeba z vašeho města) a pošlete mu finanční injekci. A ideálně si vytvořte trvalý příkaz na částku, kterou každý měsíc zvládnete postrádat 😉.

4. Sponzoři

Jste dobří v komunikaci a nebojíte se lidí? Pak zkuste svému oblíbenému útulku najít sponzora, který ho bude pravidelně finančně podporovat, věnuje mu finance na konkrétní projekt, nebo třeba přispěje na nákup krmení a dalších potřeb. Je to výzva, ale hodně tím pomůžete!

5. Nákup v útulkové aukci nebo obchodě

Spousta útulků pořádá různé internetové aukce, kamenné bazárky, nebo má svůj internetový obchod. Doporučuju vám přihlásit se na Facebooku do skupiny Charitativní obchůdky, bazárky, aukce na podporu útulků, kde najdete nasdílená alba s aukcemi, plakátky na charitativní bazárky a koncerty a další věci.

6. Kočičí/Psí přání

Kočičí přání je akce, která se koná dvakrát ročně (na jaře a kolem Vánoc). Na těchto stránkách najdete kočky z různých útulků spolu s jejich příběhem a dárkem, který by si přály. Kromě toho můžete číčám také plnit misky a přispět tak na jejich pobyt v útulku. Od letošního jara také u každé kočičky najdete, jestli je volná k adopci. A v době mimo ty dvě akce na stránkách najdete finančně náročnější projekty, na které se lidé skládají menšími částkami až do splnění cíle.

Psí přání probíhá podobně, kolem Vánoc můžete pejskům nakupovat dárky a mimo tuto akci můžete plnit misky a přispívat tak finančně na péči o daného pejska.

7. Věnování věcí do aukcí nebo bazárků

Vám už se nějaká věc nehodí, ale někdo jiný by ji třeba bral všemi deseti! Pokud máte doma knížky, šperky, dekorace, oblečení apod. v dobrém stavu, věnujte je nějakému útulku na prodej. Odlehčíte si domov a útulek získá z prodeje peníze. A recyklace věcí je taky ekologická!

Já sama tyto aukce a bazárky miluju! Dívám se tam po dárcích i věcech do domácnosti. Jako chudá studentka jsem si jednou v Brně takhle pořídila nůž na krájení a hrnec, oboje za hubičku. Hrnec jsem zanechala na posledním privátu, ale nůž mám pořád a je jeden z nejlepších, co doma máme!

8. Organizace akce pro útulek (bazárek, benefiční koncert apod)

Jste v kapele, fotíte, máte prostory apod., nebo jste „jenom“ akční povahy? Využijte své zdroje a zorganizujte benefiční akci na podporu místního útulku. Může se jednat o benefiční divadelní představení, hromadné venčení psů, běh na podporu útulku, možností je spousta. Nebo třeba pokud tvoříte, udělejte on-line prodej/aukci vašeho zboží a výtěžek někam věnujte.

9. Nákup věcí pro útulek (jídlo, léky…)

Zvířata potřebují krmení, veterinární péči, útulky potřebují uklízet, věci se spotřebovávají ve velkém. Napište nebo zavolejte místnímu útulku a zeptejte se, co jim dochází, co by potřebovali koupit. A pak jim toho nakupte ve větším balení a dovezte.

10. Dočasné domovy

Útulky jsou přeplněné, ale potřebných zvířat je stále hodně. Jestli máte doma místo navíc pro další zvíře, nabídněte ho místnímu útulku pro dočasnou péči.

Teď už víte, jaké jsou možnosti a je jen na vás si vybrat. Těším se, že jste se u nás inspirovali a teď se pustíte do akce! 😊

P.S.: Finanční dary si můžete nechat odečíst z daní! Kontaktujte útulek, kterému jste darovali nějaké peníze (počítá se i adopce na dálku a Kočičí/Psí přání) a poproste je, ať vám vystaví potvrzení o daru. Neříkám, že to je ten důvod, proč byste měli pomáhat, ale hej! Neuškodí to! 😉

Sdílejte to s ostatními:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.