Publikováno Napsat komentář

Jak se postarat o svého mazlíčka po jeho smrti

Přiznejme si, že nikdo z nás nechce myslet na to, že svého domácího mazlíčka nejspíš přežijeme. A že jednou přijde doba, kdy budeme muset řešit, jak se s ním chceme rozloučit. Abyste nemuseli v už tak obrovsky stresující situaci ještě brouzdat po internetu a hledat, jaké jsou možnosti a co povoluje zákon, připravila jsem pro vás tohle krátké shrnutí.

1. Přenechání zvířete veterináři

Zvíře můžete samozřejmě nechat u veterináře, který se ho za určitý poplatek zbaví. Je ale třeba si uvědomit, že s ním nenaloží nějak skvěle, tělo vašeho mazlíčka bude spáleno v kaliferii s odpady z jatek… Nejedná se tedy o žádné láskyplné nebo důstojné rozloučení.

2. Pochování na vlastním pozemku

Toto dříve bývala častá volba, bohužel v současnosti je tato možnost velmi přísně regulovaná vyhláškou č. 82/2014 Sb. Ministerstva zemědělství. Podle ní musíte tělo zakopat alespoň 50cm vrstvou hlíny a hrob musí být alespoň 200 m od vodního zdroje, 100 m od bytové stavby nebo pozemní komunikace a 50 m od sousedního pozemku. Místo také musí být viditelně označeno a musí být zajištěno proti vniknutí zvířat. Reálně tedy všechny tyto podmínky může splnit pouze majitel velkého pozemku.

Přiznejme si ale, že pokud se rozhodnete na své zahradě pohřbít malé zvíře (křečka, potkana, kočku, papouška…), velmi pravděpodobně na vás nikdo nepřijde, protože si toho nejspíš vůbec nikdo nevšimne.

3. Zvířecí hřbitov

Po republice už existuje hodně hřbitovů speciálně pro domácí mazlíčky. Tam můžete nechat vytvořit náhrobek se jménem, dát na něj text nebo třeba fotku zvířete. Získáte tak místo, kam se můžete vracet, i když se třeba přestěhujete jinam. Zkrátka jako v případě lidských hřbitovů.

4. Kremace

V několika městech už existují také krematoria specializující se na zvířata. Umožní vám důstojné poslední rozloučení a také třeba sledování kremace samotné. S popelem pak můžete naložit podle vlastního rozhodnutí, možností máte několik. Můžete ho rozprášit na místě, které mělo vaše zvířátko v oblibě, nechat si udělat urnu a mít popel doma, nebo třeba stále populárnější možnost nechat si udělat šperk, kde bude část popela. Nebo tyto možnosti zkombinovat podle sebe.

Doufám, že vám tyto čtyři body pomohou, až budete muset jednou udělat to těžké rozhodnutí, jak se rozloučit s milovaným mazlíčkem. Taková situace není lehká, ale když víte, jaké jsou možnosti, spadne z vás alespoň malá část břemene.

K sepsání tohohle článku mě inspirovalo video z Youtube kanálu Ask a Mortician, kde Caitlin Doughty ve svém videu otevřeně mluví o tom, jak se rozloučila se svojí kočičkou The Meow.

Sdílejte to s ostatními:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.